Järvenpää-airsoft ry

Muovikuula-aseet => Kaasutoimiset => Aiheen aloitti: Zikiziki - 24.05.12 - klo:22:38

Otsikko: Yhteensopivuus
Kirjoitti: Zikiziki - 24.05.12 - klo:22:38
Mietin tässä, että kerrotaanko missään erikseen, että käykö green gas aseeseen co2 lipas? Tai voiko asetta jollakin keinoin muokata, että niillä voi ampua co2 lippaan kanssa? Tässä olisi esimerkki. Olen ostamassa kaverilatani (ehkä jos se toimii co2 lippaalla) kj worksin m92 ggb green gas pistoolia. Haluaisin co2, koska se on halvempi ja tehokkaampi.
Otsikko: Vs: Yhteensopivuus
Kirjoitti: Myyrä - 25.05.12 - klo:14:39
Riippuu vähän. Jos ase kestää tehokkaammat kaasut niin C02 lippaita on kyllä saatavina. Jos tuossa on metalli luisti niin toimii, varsinkin kun Kj valmistaa itsekin omiin aseisiinsa C02 lippaita.
Otsikko: Vs: Yhteensopivuus
Kirjoitti: Zikiziki - 25.05.12 - klo:19:11
Niin ja siinä ei tietenkään ole metalliluistia :(
Otsikko: Vs: Yhteensopivuus
Kirjoitti: Myyrä - 25.05.12 - klo:20:14
Ei se silti tarkoita että ei toimi, riippu vähän millasta muovia/puuta se luisti on. Ja metalliluistiakin saa lisäosana.
Otsikko: Vs: Yhteensopivuus
Kirjoitti: Pexi69 - 27.05.12 - klo:14:46
Sopiihan npihin co2, tosin kesää minkä kestää...
Pääsääntöisesti co2 vaatii metalli rungon ja lusti olisi hyvä olla myös metallinen, sekä vahvistetun lataussuuttimen.
Lataus suutin meinaan tykkää suuremilla paineilla halkeilla tai muuten vaurioitua.