Järvenpää-airsoft ry
Airsoft => Pelit => Menneet pelit => Aiheen aloitti: Ranssi - 28.04.10 - klo:15:38
-
Valvojat: Ranssi, Migog, Miqzu, Valther, Late, Miika, Pege, Antti
Peli on maksuton ja pääsy peleihin on vapaa kaikille.
Mikäli haluatte vuokrata yhdistyksen pyssyjä (http://solide.1g.fi/kuvat/Airsoft/Muovisotilas.fi/IMG_5557-Edit%20copy.jpg/_smaller.jpg), hinta jäsenille 2e, ei-jäsenille 5e ja aivan ensimmäistä kertaa softaaville 0e!
Pelialueella kaikkien aseiden viritysrajana 1,6J (126 m/s 0,20g kuulalla). Myös kuulien maksimipaino on rajattu 0,28 grammaan.
Sopikaa kyyditsijöidenne kanssa hakuajoista, jotta autot eivät ajaisi pihapiiriin pihapelien aikana. Autot sopii pysäköidä väliaikaisesti pihatien alkupäähän.
MAATILA-INFO (http://forum.jarvenpaa-airsoft.fi/index.php?topic=1355.0)
MUISTAKAA BIOKUULAPAKKO!
Nyt voit ostaa raatoliinoja (http://forum.jarvenpaa-airsoft.fi/index.php?topic=2092.msg11277#new) Maatilan peleissä.
Lyhyt sääntökertaus:
Osumasäännöt
1. Yksi osuma mihin tahansa mukaanlukien kaikki varusteet (kypärät, reput, kengät, liivit, yms.) eliminoi.
2. Aseosumia ei ole käytössä, voit jatkaa peliä normaalisti mikäli aseeseesi osuu.
3. Osuman otettuasi poista lipas aseesta, ammu tyhjälaukaukset turvalliseen suuntaan (kimmokkeet huomioiden) ja laita aseesi varmistimelle.
4. Kävele offgamelle raatoliina (kirkkaanoranssi kangas) näkyville asetettuna, mieluiten pään ympärille.
Pelisäännöt
1. Sokkoammunta on ehdottomasti kiellettyä. Ammuttaessa täytyy aina olla visuaalinen (näkö)yhteys kohteeseen.
2. Huudot "PELI KÄY", "PELI SEIS", "PELI JATKUU", "PELI OHI" toistetaan. Pelin ollessa pysäytettynä ainoastaan asianomaiset ja organisaattorit saavat liikkua. Muut pelaajat pysyvät paikoillaan.
3. Mikäli peliaika huudetaan rajoitetuksi, esim. "VIISI MINUUTTIA PELIAIKAA", ei tätä tarvitse toistaa.
Muuta
1. Käyttäkää päitänne.
2. Katsokaa mitä teette.
3. Älkää roskatko
-
nonii elikkäs mikä aika ois onko se se normi 12-17?
se kävis ja miksei pitempikin peli vois olla kiva
-
Tulossa.
-
Oon liittyny mutta en ole saanut mitään raatoliinaa tai mitään. Saisko niitä sieltä paikan päältä vai pitääkö ostaa?
Isot kirjaimet ja välimerkkien käyttö. Lisäksi yksi kysymysmerkki riittää hyvin. -Miqzu
-
Paikan päältä saat, tulet vain nykimään organisaattoria hihasta.
-
Elikkäs jos kiväärini käyttää 0.30g normi kuulia, ei alueelle mitään asiaa? Vai onko mahollista ostaa paikan päältä muutama sata biohajoavaa kuulaa 0.28-0.30g?
-
Tulossa kaverin kanssa.Tuon myös kronon tai pari ja jäsenhakemuksia.
Jusö:tietääkseni ei ole moisia palloja myynnissä.Ja viritysraja tosiaan on se 1.6j kaikilla mutkilla.
-
Tulossa kaverin kanssa.Tuon myös kronon tai pari ja jäsenhakemuksia.
Jusö:tietääkseni ei ole moisia palloja myynnissä.Ja viritysraja tosiaan on se 1.6j kaikilla mutkilla.
Tuleeko Viritysraja olemaan aina 1.6j jopa kertaviritteisessä? Vai onko näin vaan maatilalla?
Mutta biokuulapakko taitaa olla kummiskin?
-
Biokuulapakko on kummallakin pelipaikalla.Vain maatilalla toi 1.6J raja.
Niin siis biokuulapakko ei yleensä missään koske tarkkuuskivääreitä jotka vaativat painavempia palloja.En tiedä sitten että mihin kategoriaan 0.30 pallo sujahtaa mutta ainakin tuo gg:n 0.28 biopallo painaa jo tuon verran ja on muutenkin laadukkaampi kuin useat muut valmistajat.
-
Juu, noita gg kuulia meinasinkin jatkossa ostaa 0.25-0.28grammasina.
Mites, tänä viikon lauantaina (1.5) ei taideta kaakkolan puskissa pelatakkaan?
-
Pelataan vain jos peleistä ilmoitetaan, eli 1.5 ei pelata Kaakkolassa.
-
Juu-u tulossa. On siitä kyllä vähän aikaa...
-
Joo olen tulossa (eka kerta)
-
Juu, tulossa kans. ekoja kertoja maatilalla
-
Olen tulossa kahden kaverin kanssa.
-
Paikanpäältä voi varmaan ostaa muutama sata bio kuulii?
-
Ne on ihan isommissa pusseissa.En nyt tarkkoja hintoja muista.
-
Joo kahden kaverin kanssa tulossa. Ja saako paikan päältä 0.25g biokuulia ja paljonko maksaa?
-
Ei uskalla luvata mitään. Riippuu onko kuulalähetys saapunut maanomistajalle.
-
Voihan kirosana, pitääkö teille ihmisille kaikki erikseen vääntää rautalangasta.
Maalaisjärkeä pitäisi löytyä jokaiselta ja joidenkin asioiden pitäisi olla itsestään selviä, mutta koska asiat eivät tältä vaikuta täytyy mainita nyt ihan erikseen:
Pelialue on toisten pihamaa, joten siellä olevia kukkia, istutuksia, puskia eikä muitakaan kasveja tai omaisuutta saa missään tapauksessa vahingoittaa.
Jos jotakin tulee rikottua vahingossa tai vähemmän vahingossa tulee tästä ilmoittaa pelinjohdolle.
Sunnuntaina pelialueella oli tallottu kukkapenkkejä ja raparpereja. Tästä johtuen piha-alue on toistaiseksi poissa käytöstä.
Järki käteen!