Järvenpää-airsoft ry
Airsoft => Kysymyksiä ja vastauksia => Aiheen aloitti: santtu955 - 09.12.09 - klo:15:27
-
Mitä eroa eri painoisilla kuulilla on muuta kuin se, että painaviin ei vaikuta sivu tuuli? Millä kuulilla saisi ammuttua pisimmälle jos aseena on http://www.proairsoft.com/acatalog/info_AM_4M.html ?
Saako tuohon aseeseen muiden valmistajien lippaita esim. Maruin Hi-cap lippaita?
-
No, suurin ero on se, että painavammat kuulat ovat yleisesti ottaen tarkempia, riippuen tietenkin kuulan laadusta. Tarkkuus johtuu siis sivutuulen sivutuulen vaikutuksen vähenemisestä sekä monista muista seikoista. Painavammat kuulat saavat suuremman lähtöenergian samalla nopeudella kuin kevyempi kuula, johtuen niiden suuremmasta massasta, fysiikan peruslakeja. Toisaalta, painavampi kuula lentää aina lyhyemmälle, sillä sen liikuttamiseen tarvitaan enemmän energiaa, eli painavammalla kuulalla lähtönopeus laskee, samalla myös kantomatka. Mitä kevyempi kuula, sitä pidemmälle kuula lentää, tämä pätee aseesa kuin aseessa, eli 0,2g kuulalla lentää pisimmälle, 0,12g kuulia ei kannata harkita yhdessäkään "oikeassa" airsoft-aseessa. Itse suosittelen tuolla lähtönopeudella 0,2g kuulia, joku varmasti kannattaa 0,25g kuulia, ihan makukysymys. Tuohon aseeseen menee kyllä Maruin Hi-capit, kuten arvelesin myös kaikkien muidenkin tunnettujen valmistajien lippaiden menevän aseeseen.
-
Ovatko nämä linkitetyt diablon kuulat 100% bio hajoovia? http://www.proairsoft.com/acatalog/0_20g_kuulat.html
-
Eivät ole toisinkuin nämä kuulat: http://www.proairsoft.com/acatalog/copy_of_Diablo_biokuulat.html (http://www.proairsoft.com/acatalog/copy_of_Diablo_biokuulat.html)
-
Kiitos tiedosta
-
Jos vuokraa aseen yhdistykseltä peleissä kannataako niihin käyttää 25g vai 20g kuulia?
-
Ei kumpaakaan.Käytä mielummin 0.25g
-
http://www.juoksuhauta.net/images/fysiikka_taulukko.jpg
Tuossa selventävä kuva
-
tarkotin noita 0.25g mutta en jaksanu laittaa nollaa