Järvenpää-airsoft ry
Airsoft => Pelit => Menneet pelit => Aiheen aloitti: Miqzu - 28.01.09 - klo:12:13
-
Peliä jälleen.
Valvojat: Miqzu, Tuomas, Henu, Ranssi(ei pelaa yhtään)
Peli on maksuton ja avoin kaikille.
Mikäli haluatte vuokrata yhdistyksen pyssyjä (http://solide.1g.fi/kuvat/Airsoft/Muovisotilas.fi/IMG_5557-Edit%20copy.jpg/_smaller.jpg), hinta jäsenille 2e, ei-jäsenille 5e ja aivan ensimmäistä kertaa softaaville 0e!
Pelialueella kaikkien aseiden viritysrajana 1,6J (126 m/s 0,20g kuulalla). Myös kuulien maksimipaino on rajattu 0,28 grammaan.
Kuulia löytyy jälleen Reijolta, 0,25 g 11e:n hintaan.
Sopikaa kyyditsijöidenne kanssa hakuajoista, jotta autot eivät ajaisi pihapiiriin pihapelien aikana. Autot sopii pysäköidä väliaikaisesti pihatien alkupäähän.
MAATILA-INFO (http://forum.jarvenpaa-airsoft.fi/index.php?topic=1355.0)
Lyhyt sääntökertaus:
Osumasäännöt
1. Yksi osuma mihin tahansa mukaanlukien kaikki varusteet (kypärät, reput, kengät, liivit, yms.) eliminoi.
2. Aseosumia ei ole käytössä, voit jatkaa peliä normaalisti mikäli aseeseesi osuu.
3. Osuman otettuasi poista lipas aseesta, ammu tyhjälaukaukset turvalliseen suuntaan (kimmokkeet huomioiden) ja laita aseesi varmistimelle.
4. Kävele offgamelle aseen piippu pään yläpuolella tai raatoliina (kirkkaanoranssi kangas) näkyville asetettuna, mieluiten pään ympärille.
Pelisäännöt
1. Sokkoammunta on ehdottomasti kiellettyä. Ammuttaessa täytyy aina olla visuaalinen (näkö)yhteys kohteeseen.
2. Huudot "PELI KÄY", "PELI SEIS", "PELI JATKUU", "PELI OHI" toistetaan. Pelin ollessa pysäytettynä ainoastaan asianomaiset ja organisaattorit saavat liikkua. Muut pelaajat pysyvät paikoillaan.
3. Mikäli peliaika huudetaan rajoitetuksi, esim. "VIISI MINUUTTIA PELIAIKAA", ei tätä tarvitse toistaa.
Muuta
1. Käyttäkää päitänne.
2. Katsokaa mitä teette.
3. Älkää roskatko.
-
Tulossa.
-
Tulossa.
-
Mäkin tuun vaihteeksi.
E: Kikkeli/Torni tulee kanssa.
-
Tulossa.
E: Yksi kaveri mukana.
-
Tulossahan minä.
-
Tulossa myös ensimmäistä kertaa jos sää sallii
-
Yeah tullaan broidin kanssa pitkästä aikaa.
-
Tulossa pitkästä aikaa.
-
Tulossa.
Edit: Toinen tikru tulossa.
-
Tulossa veljen kanssa.
-
Tulossa taas vähintään yhden kaverin kanssa.
-
Tulossa uusien kamojen kera.
-
Arvon herrasväki.
MUISTAKAA PUKEUTUA LÄMPIMÄSTI, PAKKASTA ON ODOTETTAVISSA NIIN PALJON, ETTÄ SYVIMMÄLLÄKIN SIJAITSEVAT NENÄKARVATKIN MUUTTUVAT JÄÄPUIKOIKSI. Seriously. Siellä tulee olemaan kylmä.
-
Pelit olivat mukavat ja tunnelma oli kivan rento. Parhaimpia pelejä koskaan. Kuitenkin haluaisin muistuttaa, että organisaattoreiden päätöstä vastaan ei kränätä. Jos sanotaan, että valitaan tietyt tiimit, vastalauseen voi toki esittää, muttei kieltäytyä täysin yhteistyöstä ja hidastaa kaikille pelin alkamista.
Also, KUVEJ: http://solide.1g.fi/kuvat/Airsoft/Tuusula%2C+Maatila/01.02.2009/ (http://solide.1g.fi/kuvat/Airsoft/Tuusula%2C+Maatila/01.02.2009/)
-
Kuitenkin haluaisin muistuttaa, että organisaattoreiden päätöstä vastaan ei kränätä. Jos sanotaan, että valitaan tietyt tiimit, vastalauseen voi toki esittää, muttei kieltäytyä täysin yhteistyöstä ja hidastaa kaikille pelin alkamista.
Pakko sanoa, että ei vältsiin ole fiksuinta hajottaa tiimejä, kun aika monesti tiimien tarkoituksena on pelata yhteen. Yksittäisten pelaajien käskeminen on eri asia, mutta siis jos tullaan Maatilalle lähinnä sen takia että päästään pelaamaan tiiminä, ei oikeasti viittisi suostua siihen että joudutaan eri osapuolille. Varsinkin metsäpeleissä.
-
Pakko sanoa, että ei vältsiin ole fiksuinta hajottaa tiimejä, kun aika monesti tiimien tarkoituksena on pelata yhteen. Yksittäisten pelaajien käskeminen on eri asia, mutta siis jos tullaan Maatilalle lähinnä sen takia että päästään pelaamaan tiiminä, ei oikeasti viittisi suostua siihen että joudutaan eri osapuolille. Varsinkin metsäpeleissä.
Ei aina voi vetää kaikkien pelaajien suunnitelmia uusiksi juuri Sinun, Teidän, Heidän ja kaikkien muidenkin tiimien takia. Joskus pitää osata joustaa ja olla diplomaattinen, toimia yksilönä. Mikäli viikonlopun tavoite on vetää joka ikinen erä tehopelauksena juuri oman joukkueen kanssa ilman, että joustaa hetkeksikään, ei mene hyvin. Nykyään softaajat ovat liian mukavuudenhaluisia. Minne katosi tämä mysteerinen asia nimeltä "uusien tuttavuuksien luominen"?
Ette saa kaikkea mitä haluatte. Ette mitenkään voi ihan joka ikistä erää pelata sen ihkun joukkueen kanssa, vaikka se niin kivaa teistä onkin. Organisaattoreiden tehtävä onkin saada peli-ilo jakaantumaan mahdollisimman tasaisesti kaikille.
Vaikka kuulostaakin julmalta, organisaattoreita totellaan. Ei meistä ole mitään hyötyä jos kukaan ei viitsi kuunnella.
Muistetaan jatkossa ajatella muitakin pelaajia, joohan?
-
Mikä siinä on väärää, jos haluaa kehittää tiiminsä kanssa ryhmätyötä toimivaksi? Jos me ihan oikeasti tultiin Maatilalle että päästäisiin pelaamaan metsässä ryhmänä, niin mitä luulet, suostutaanko me heti siihen, että tasan puolet meidän porukasta heitetään toiselle puolelle? Oltaisiin me voitu mennä parempiikin peleihin, ei pahalla.
-
Antti ei kukaan pakota teitä tulemaan pelaamaan tänne tuusulaan, voitte vaan mennä muualle jos ei säännöt tai jaot kiinnosta. Mielestäni jos organisaattori sanoo niin myös tehdään siinä vaiheessa on ihan turhaa inttää vastaan. Eilenkin oli mielestäni erittäin vaikeaa löytää tasapuoliset joukkueet melkein koko ajan jompikumpi osapuolista oli niskan päällä, ja sen takia ymmärrän täysin orkkujen osapuoli hässäkät.
-
En kyllä ymmärrä tuota, että jos kerran offarin jälkeen pitää olla lasit/maski päässä niin, miksi ei saa laittaa edes lipasta ennen kuin on saanut luvan! Tuleeko joku vielä laittamaan sen minun puolesta aseeseen! Kyllä sääntöjä pitää noudattaa, mutta kun vertaa muihin yhdistyksiin niin ei siellä ole tarkkaa että mihin aikaan lippaan laittaa ja jos vielä kysytään, että onko kaikilla lasit päässä niin pitäisi se olla jo selvä asia että kun offilta poistuu niin lasit päähän. En ole näin "tiukkoihin" sääntöihin tavannut muualla ja ei vklp. pelit ole mitään armeijaa.
Muuten pelit olivat hyvät. Ihmettelen vain tuota säätöä pelien alkamisessa.
Herranjestas.
-Gotrekki
-
Minun mielestäni lipassääntö on oiva, ymmärrän täysin mitä tarkoitat muta kyseisissä taloissa oikeasti asuu joku(w000t!!!111!!!) ja tässä tapauksessa on hyvä että ne lippaat ovat mahdollisimman vähän aseessa. Jos sieltä yllättäin joku tulee ulos, on hyvä että ne lippaat eivät ole aseissa, siis jos peli ei ole käynnissä. Ja sitäkin käy joka kerta että jollakulla ei ole lasit päässä, offin ulkopuolella. Ja offi on kuulan kantaman päässä siitä toisesta, polun päässä olevasta aloituspaikasta. Jos siellä sattuu vahinko ja jollain matti myöhäsellä ei ole lasit päässä offilla, voi käydä hassusti.
-
Turvallisuus ennen kaikkea. Ei ole varmastikkaan pahasti pelaajilta pois pitää niitä lippaita poissa pyssyistä paria minuuttia. Se että säännöissä sanotaan, että lasit pidetään päässä aina pelialueella ei tarkoita sitä, että joku idiootti ei saattaisi unohtaa laittaa laseja päähän. Eipähän voi tulla vahinkolaukauksia ja niistä vahinkoa kun näillä säännöillä mennään. Vai onko se niin kaameaa pitää se lipas irti aseesta, kun sitä asetta ei saa/tarvitse kuitenkaan käyttää? Lippaiden laittaminen aseeseen vasta luvan kanssa pitäisi välttää myös peliä edeltävä joidenkin taulapäiden turhanpäiväinen ampuminen(ne hopit pitäisi säätää jo ennen pelin alkua).
Ihmettelen vain tuota säätöä pelien alkamisessa.
Itse organisoin koko päivän ja aina kun pelejä piti aloittaa sai kuulla takaisin vain toisten ääntä yrittäessään itse puhua, joten se ei oikein motivoinut. Ja juuri ennen pelin käynnistämistä sai vieläkin kuunnella muiden ääntä kun itse yritti puhua, mikä hidasti huomattavasti pelien aloittamista.
-
Mikä siinä on väärää, jos haluaa kehittää tiiminsä kanssa ryhmätyötä toimivaksi? Jos me ihan oikeasti tultiin Maatilalle että päästäisiin pelaamaan metsässä ryhmänä, niin mitä luulet, suostutaanko me heti siihen, että tasan puolet meidän porukasta heitetään toiselle puolelle? Oltaisiin me voitu mennä parempiikin peleihin, ei pahalla.
Ei aina voi vetää kaikkien pelaajien suunnitelmia uusiksi juuri Sinun, Teidän, Heidän ja kaikkien muidenkin tiimien takia. Joskus pitää osata joustaa ja olla diplomaattinen, toimia yksilönä. Mikäli viikonlopun tavoite on vetää joka ikinen erä tehopelauksena juuri oman joukkueen kanssa ilman, että joustaa hetkeksikään, ei mene hyvin. Nykyään softaajat ovat liian mukavuudenhaluisia. Minne katosi tämä mysteerinen asia nimeltä "uusien tuttavuuksien luominen"?
-
En kyllä ymmärrä tuota,että jos kerran offarin jälkeen pitää olla lasit/maski päässä niin miksi ei saa laittaa edes lipasta enen kuin on saanut luvan! Tuleeko joku vielä laittamaan kin sen minun puolesta aseeseen! Kyllä sääntöjä pitää noudattaa , mutta kun vertaa muihin yhdistyksiin niin ei siellä ole tarkaa että mihin aikaan lippan laittaa ja jos vielä kysytään että onko kaikilla lasit päässä niin pitäisi se olla jo selvä asia että kun offilta poistuu niin lasit päähän. En ole näin "tiukkaoihin" sääntöihin tavannut muualla ja ei vkl. pelit ole mitään armeijaa.
Muuten pelit olivat hyvät. Ihmettelen vain tuota säätöä pelien alkamisessa.
Koska pelaajilta puuttuu itsesuojeluvaisto ja taito pitää sormen pois liipasimelta. Yhdistyksen säännöt ovat tiukat, koska pelaajien keski-ikä on pieni. Ei ole suuri vaiva tehdä pieniä asioita turvallisuuden eteen.